Za nami jedna z największych imprez w gminie - Święto Gminy Nowa Sól, Przyborów 2023!
Hasło minionego wydarzenia to „Gmina Nowa Sól – miejsce przyjazne wszystkim kulturom. Promocja kultury Serbów Łużyckich”. Stąd też wspólne świętowanie rozpoczęliśmy Polsko-Niemiecko- Serbołużyckim Orszakiem Ślubnym, który maszerował ulicami Przyborowa, spod szkoły na boisko. W korowodzie wzięli udział również uczniowie i nauczyciele naszych szkół, sołectwa, Klub Seniora mieszkańcy i zaproszeni goście, w tym dziecięcy zespół ludowy Fantazja ze Szprotawskiego Domu Kultury, Tulowianki z Borowiny oraz stowarzyszenie Retro Rowery Otyń-Nowa Sól. Pomysłodawczynią projektu była wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko, natomiast partnerem Stowarzyszenie Domowina z Niemiec. Organizatorzy rozdali uczestnikom przemarszu symbole kultury łużyckiej w postaci wianków i cylindrów oraz gminne i serbołużyckie flagi. Orszak prowadziła orkiestra. Muzyka i barwne stroje uczestników wzbudzały zainteresowanie mieszkańców, którzy ochoczo przyłączali się do pochodu. Najbardziej wyróżniał się Zespół Edukacyjny w Przyborowie stawiając na prezentację polskich nowożeńców. Zgodnie z polską tradycją, tuż przed wejściem na boisko uczniowie 8 kl. przygotowali bramę weselną, witając uczestników korowodu chlebem i solą.
Uroczystość została oficjalnie otwarta na boisku, przemowę powitalną wygłosili wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko oraz prezes Konwentu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” Czesław Fiedorowicz.
- "Jest mi niezmiernie miło gościć Państwa w naszej gminie. Przed nami czas wspólnego świętowania, integracji polsko-niemieckiej i wzajemnego poznawania naszych kultur. Mam nadzieję, że będzie to dobry początek zacieśniania więzi z naszymi sąsiadami i pogłębiania współpracy. Mieszkańcom i gościom, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość życzę wspaniałej i bezpiecznej zabawy do białego rana. Przygotowaliśmy dla Was moc niesamowitych atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!" – mówiła wójt Izabela Bojko.
- "Dziękuję za zaproszenie. Jestem pod wrażeniem organizacji dzisiejszego święta. Celem dzisiejszego spotkania jest pogłębienie współpracy partnerskiej placówek edukacyjnych i kulturalnych z pogranicza polsko-niemieckiego. Życzę zatem udanej integracji i wspaniałej zabawy". – m.in. tymi słowami skierował się do publiczności prezes Czesław Fiedorowicz.
Obecni byli również przedstawiciele samorządu województwa lubuskiego i powiatu nowosolskiego - radna wojewódzka Małgorzata Paluch Słowińska oraz radni powiatu Andrzej Ziarek i Przemysław Ficner.
Część artystyczna rozpoczęła się widowiskiem przedstawiającym obyczaj serbołużyckich zaślubin. Następnie zaprezentowała się Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Lubieszowie, która postawiła na taniec i muzykę współczesną. Repertuar Zespołu Edukacyjnego w Przyborowie przybliżył naszym gościom tradycyjne polskie tańce – poloneza i krakowiaka, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz sportowy rock&roll. Zespół Edukacyjny w Lubięcinie reprezentował zespół The Freitag Band. Dalsza część programu obfitowała już tylko i wyłącznie w tradycyjne ludowe pieśni i tańce, a to wszystko za sprawą dziecięco-młodzieżowego zespołu Fantazja ze Szprotawy. Grupa wyjątkowo prezentowała się na scenie dzięki pięknym lubuskim strojom. Polskie pieśni ludowe wykonał także zespół Tulowianki z Borowiny.
W przerwie między występami wójt gminy Izabela Bojko jak co roku wręczyła wyróżnienia osobom, które zasłużyły się dla gminy lub w znaczący sposób wyróżniły się spośród wszystkich mieszkańców. Tym razem nagrody powędrowały do:
- Marii Kowalik z Lubięcina, w kat. Talent Roku - za tworzenie różnych form rękodzieła artystycznego, z których powstają piękne i niepowtarzalne ozdoby;
- Agnieszki Gąsior, dyrektorki GBP w Lipinach, w kat. Kultura i Sztuka - za podejmowanie licznych inicjatyw wspierających rozwój dzieci i młodzieży w dziedzinie teatru;
- Kamila Ozgowicza, lokalnego animatora sportu, w kategorii sport - za podejmowanie licznych inicjatyw wspierających rozwój dzieci, młodzież i dorosłych w dziedzinie piłki nożnej.
- Wyróżniony został również radny Robert Majewski, w kat. Społecznik Roku – za fachową obsługę elektryczną gminy wiejskiej Nowa Sól.
Natomiast nagrody pieniężne powędrowały do szkół, w imieniu których odebrali je dyrektorzy: Beata Artwińska, Ewa Drozdowska oraz Sylwester Buczyński. Każda z placówek otrzymała bon o wartości 500 zł, za godne reprezentowanie gminy podczas korowodu i występy artystyczne podczas Święta Gminy Nowa Sól.
Od godz. 19.30 rozpoczęły się koncerty. Jako pierwszy wystartował zespól Minimal, czyli Andrzej i Basia z tancerkami. Tuż potem na scenie rozbłysnęła prawdziwa gwiazda wieczoru, zespół Łzy! Kolejnym punktem programu były brzmienia muzyki klubowej. Był to ukłon w stronę młodszej części uczestników festynu. Mowa tu o Alchemist Project, ikonie polskiej sceny muzyki klubowej, twórcach wielu znakomitych produkcji i kilku wielkich hitów.. Ostatnią część dyskoteki „pod chmurką” poprowadził nasz częsty gość – DJ Sigma.
Warto również wspomnieć o innych, przygotowanych na tą okoliczność atrakcjach. Strefa zabaw dla dzieci oferowała: warsztaty plastyczne – kolorowanie strojów serbołużyckich, robienie bransoletek, ozdabianie zwierzątek z filcu i tektury, gniotki własnego pomysłu, łapacze snów itp. oraz dmuchany plac zabaw z torem przeszkód, bykiem rodeo, zjeżdżalniami, pidżamersami, gokartami, bańkami mydlanymi i innymi atrakcjami dla najmłodszych.
Na boisku zaprezentowały się stoiska: Retro Rowery Otyń-Nowa Sól, stanowisko Lubięcińskiego Stowarzyszenia Lotniczego „Ikarus”, stoisko z miodami z Lubięcina, stoisko Klubu Seniora z Nowego Żabna, stoiska z rękodziełem artystycznym i zabawkami.
Można było też skosztować wielu darmowych potraw, w tym m.in. podczas warsztatów gotowania tradycyjnej potrawy serbołużyckiej. Tuż obok znajdowało się stoisko ze zdrowymi sokami od Ośrodka Pomocy Społecznej Gmina Nowa Sól, stoisko z poczęstunkiem dla dużych i małych od sołectwa Przyborów, przy wsparciu sołectw z Chełmka i Lipin, stoisko z hot dogami od firmy Lantmannen Unibake.
To była impreza pełna wrażeń i rozrywki!
Wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko składa serdeczne podziękowania:
- wszystkim szkołom, w tym dyrektorom, nauczycielom, uczniom i rodzicom;
- sołectwom, które wzięły udział w korowodzie. Sołectwu Przyborów na czele z radną i sołtysem Małgorzatą Młynarek, sołectwu Lubieszów i sołtysowi Wojciechowi Sośnickiemu, sołectwu Wrociszów z radną i sołtys Beatą Boś, sołectwu Kiełcz z sołtys Alfredą Stroką, sołectwu Stary Staw i sołtys Małgorzatą Nitką, która zadbała również o przepyszny catering dla gości z Niemiec, sołectwu Chełmek na czele z sołtysem Moniką Bubel, sołectwu Lipiny z sołtysem Adamem Kusa, sołectwu Dąbrowno-Okopiec i sołtysowi Natalii Majewskiej, sołectwu Nowe Żabno reprezentowanemu m.in. przez sołtysa Przemysława Ficnera;
- przewodniczącemu rady gminy Nowa Sól Radosławowi Kołpaczkowi, radnemu Robertowi Majewskiemu, radnej Joannie Kieliszczyk-Greli i pozostałym radnym wymienionym wyżej;
- sołectwom, które przygotowały stoisko z grochówką, watą cukrową, popcornem, gzikiem i pajdą ze smalcem – Przyborów, Lipiny i Chełmek.
- sołectwom, które zapewniły słodki poczęstunek dla zaproszonych gości – Rudno, Dąbrowno-Okopiec, Stary Staw, Lipiny, Ciepielów, Wrociszów, Lelechów, Lubieszów, Kiełcz, Stany, Nowe Żabno.
- pracownikom OPS Gmina Nowa Sól, na czele z p.o. kierownika Beatą Wasilewską, Jolantą Woźniak, Bogumiłą Ksepko, Justyną Nawrot oraz pracownikom Urzędu Gminy Nowa Sól.
- OSP Przyborów i OSP Lubięcin.
To dzięki Wam udało się podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej, dzięki czemu przez wiele miesięcy będziemy wspominać udane Święto Gminy Nowa Sól.
Tegoroczne Święto Gminy było współorganizowane ze stowarzyszeniem Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr, dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Funduszu Małych Projektów. „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony /„Barrieren reduzieren – gemeinsame Stärken nutzen”. Program Współpracy Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.