27 marca br. na górce w Lubięcinie odbyło się oficjalne otwarcie 7 inwestycji zrealizowanych w ramach projektu pn. „Wsparcie kapitału przyrodniczego regionu poprzez udostępnianie zasobów przyrodniczych w Gminie Nowa Sól” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, który jest kontynuacją rewitalizacji 4 parków – Zielonego Amfiteatru w Lubięcinie, Parku Folwarcznego w Lubieszowie, Ptasiej Ostoi w Nowym Żabnie oraz Cypla w Jodłowie. Dzięki rozszerzeniu projektu zostały wykonane kolejne zadania – rewitalizacja górki w Lubięcinie, rozbudowa i przebudowa budynku po dawnej poczcie w Lubięcinie, przebudowa dworca w Lipinach, przebudowa dworca w Ciepielowie, budowa ogrodu angielskiego w Kiełczu, zagospodarowanie terenu plaży w Chełmku i budowa parku w Ciepielowie. Wartość wszystkich zadań to blisko 16 mln zł, z czego prawie 12 mln zł to kwota dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Zwieńczeniem wszystkich inwestycji było symboliczne przecięcie wstęgi na górce w Lubięcinie, skąd rozpościera się przepiękny widok na naszą gminę. W uroczystym oddaniu do użytku ww. inwestycji wzięli udział radni sejmiku województwa lubuskiego – Grzegorz Potęga i Małgorzata Paluch-Słowińska, wójt gminy Izabela Bojko, skarbnik gminy Justyna Antecka-Klimek, przewodniczący rady gminy Radosław Kołpaczek, radny z Chełmka Witold Zarek, ks. proboszcz Marcin Muszyński, sołtys Lubięcina Józef Kunysz oraz wykonawcy – Jerzy Wagner, Małgorzata Guran i Robert Kuczała. Obecni byli również: radny powiatowy Przemysław Ficner, radny z Przyborowa Robert Majewski, inspektor nadzoru branży drogowej Katarzyna Błaszczyk, dyrektorzy szkół, dyrektorka GBP w Lipinach i pracownicy urzędu.
- Bardzo bym chciała wszystkim podziękować, przede wszystkim urzędowi marszałkowskiemu, od którego pozyskaliśmy na te inwestycje dofinansowanie. Bez was nie dałabym rady. Dziękuję również radnym gminy, którzy wspierali nasze pomysły i byli zawsze ze mną. Też przyłożyliście do tego swoją rękę. Jak wiemy, nie zawsze było kolorowo. Dziękuję swoim pracownikom, którzy często wzdychają, cóż ta wójt znów wymyśliła! Drodzy Państwo, w naszej gminie wciąż przybywa mieszkańców, dlatego jest dla kogo realizować inwestycje. - mówiła wójt Izabela Bojko
- Jestem mieszkańcem powiatu i często przejeżdżam przez Lubięcin spoglądając na ten kościół na górce. Mało kto ma świadomość co pięknego się tutaj wydarzyło, jaki jest stąd widok. Bywam też na cyplu w Jodłowie. Jest to konsekwentna praca, którą trzeba docenić. – zaznaczył radny województwa Grzegorz Potęga.
- Gmina wiejska pięknieje z roku na rok. Udało się to przy wsparciu środków unijnych. Moją uwagę szczególnie przykuwa rewitalizacja dworców, która z pewnością przyciągnie wielu turystów. Projekt ten wpisuje się w strategię naszego województwa i promuje „Zielone Lubuskie”. Dzięki takim projektom spełniają się marzenia mieszkańców. Gmina wiejska przyciąga. Warto tu mieszkać i płacić podatki, które zostaną na pewno w dobry sposób spożytkowane. Niech te inwestycje służą wszystkim mieszkańcom gminy wiejskiej i turystom. – dodała radna województwa Małgorzata Paluch Słowińska.
- Jesteśmy świadkami tego jak ta gmina zmienia się na plus. Widzimy ogrom prac, które zostały zrobione. Trzeba się cieszyć z naszych małych ojczyzn. Malkontentów mamy mnóstwo. Doceniajmy to, co się robi w dla naszej lokalnej społeczności. Jestem bardzo wdzięczny, bo w trudnym czasie nigdy się nie spotkałem z jakimś odrzuceniem od pani wójt, sołtysów, radnych czy mieszkańców. Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich parafian za inwestycje zrealizowane przy kościele i w kościele, bo w tej chwili jest to nasze jedyne miejsce kultu, gdyż kościół na dole jest w trakcie kapitalnego remontu. Dziękuję za zaangażowanie i wszelką pomoc. – mówił ks. proboszcz Marcin Muszyński.
Bardzo dziękuję pani wójt, pracownikom gminy i wykonawcom. Gdyby nie pani, nie byłoby tej inwestycji, bo żeby coś powstało, to musi się chcieć, a pani się chce! – skwitował radny z Chełmka, Witold Zarek.
Po przecięciu wstęgi zaproszeni goście udali się na zwiedzanie kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który uchodzi za jeden z najstarszych kościołów w województwie. Natomiast w Gminnym Centrum Informacji Przyrodniczej (w budynku dawnej poczty) miała miejsce projekcja filmu promującego realizację wszystkich wspomnianych wyżej 11 inwestycji.
Warto mieszkać w gminie Nowa Sól, warto ją odwiedzać! Zapraszamy!
Chcesz zobaczyć efekty inwestycji? Kliknij poniżej
Film przedstawiający wszystkie inwestycje w ramach RPO -Lubuskie 2020